сряда, 28 декември 2011 г.

Специален софтуер помага на деца аутисти

Софтуер ще помага на деца аутисти по-лесно да разбират сложните думи в различните текстове. Той ще бъде разработен по проект, финансиран от Европейския съюз и ще се реализира в 4 държави - Испания, Англия, Белгия и България.
...

Това е една сложна технология, в която ще бъдат включени минимум 400 000 думи. Този софтуер ще разпознава думата, която е проблематична за децата, която е сложна и неразбираема, и ще я конвентира, ще я заменя така, че детето да може да схване смисъла.
Софтуерът ще бъде в помощ и на учителите.
...
Именно те и техните родители ща дадат оценка за неговата ефективност.
...

Цялата статия четете тук. 

Проект- Интерактивно средство за помощ при четене за хора с аутизъм

За проекта:

Проектът FIRST е съобразително интерактивно средство за помощ при четене за хора с аутизъм (ASD). Използвайки иновативни езикови технологии, потребителите могат да преобразуват стандартен текст в по-лесно разбираем, достъпен и опростен вариант. Софтуерът за автоматично конвертиране открива проблематичния език и го заменя с по-ясен за разбиране текст. Също така опростява сложната структура на текста и изяснява неяснотата, добавя снимки за илюстриране на документите, предлага навигационни инструменти и резюмета на документа.
По този начин потребителите с аутизъм ще получат възможност да четат документи и различни текстове с разбиране. Ще придобият самостоятелност и увереност в себе си. Обучението им ще бъде по-ефективно и достъпа до образователни, професионални, културни и социални възможности ще е по-разширен.
Специалисти от партньорските страни ще работят с тестови групи от хора с аутизъм, като ги запознаят със софтуерния продукт и наблюдават работата им с него. Те ще предоставят необходимата информация за обратна връзка и резултат от изследването.
Продуктът ще бъде тестван от 100 потребители (за България – деца с аутизъм от 12-18 години) и оценката за неговата ефективност ще е изцяло на децата с аутизъм и техните родители.

Партньори:
     UNIVERSITY OF WOLVERHAMPTON - United Kingdom;
2      CENTRAL AND NORTH WEST LONDON NHS FOUNDATION TRUST - United Kingdom;
3      UNIVERSIDAD DE ALICANTE – Spain;
4      AUTISM-EUROPE AISBL – Belgium;
5      UNIVERSIDAD DE JAEN – Spain;
6      PARALLEL WORLD SDRUZHENIE – Bulgaria;
7      DELETREA SL – Spain;
8      IWEB TECHNOLOGIES LTD - United Kingdom;
9      KODAR OOD – Bulgaria;

Цели и задачи:

Изпълнение, внедряване и оценка на технологии, които предоставят достъпно съдържание на документи на български, английски и испански език за потребители с аутизъм, които са изложени на риск от социална изолация.
Разработената технология ще конвертира входни документи, които потребителите желаят да получат в персонална форма за улесняване на четенето с разбиране.
Определяне на допълнителни употреби, за които търговския продукт би могъл да бъде предоставен след изменение (за изучаващите езици, за опростяване на правни документи). Предвижда се и възможност продуктът да бъде разработен и за други европейски езици.

Нашият принос към проекта:
 · Оценка на интерфейса на софтуера, която ще се основава на нуждите и предпочитанията на потребителите
 · Тестване на полезността на инструмента чрез текстове за четене с разбиране за хората с проблеми от аутистичния спектър.
 · Разпространение на резултатите от проекта сред организации и професионалисти, работещи с лица от аутистичния спектър в България.

  Забележка: ЕС не носи отговорност за публикуваната информация.

Име на проекта: FIRST Пълно име на проекта: "A Flexible Interactive Reading Support Tool", Проект по Седма Рамкова Програма на Европейския съюз Проектът FIRST е финансиран от Европейския Съюз Номер на проекта: 287607 Сайт на проекта: http://www.first-asd.eu/ Начална дата на проекта: 01.10.2011 г. Крайна дата на проекта: 01.10.2014 г.

   
Сайт на проекта 


Информацията е взета от профила на Сдружение "Паралелен свят" във facebook.

2 коментара:

  1. Как можем да получим този софтуер?

    ОтговорИзтриване
  2. Свържете се със сдружение "Паралелен свят". Мисля, че те ще ви насочат. Това е профилът им във фейсбук :
    http://www.facebook.com/sdruzenie.svat?ref=ts&fref=ts

    ОтговорИзтриване