четвъртък, 7 май 2020 г.

За вътрешната хармония и какво става, когато възприемем чуждите мисли за свои?


В своята същност човек винаги иска да върви напред – да се развива, да осъществява мечтите си, да се самоусъвършенства, да създава нови по-добри условия за самия себе си. Този напредък води до вътрешно удовлетворение и хармония. Стремежът към напредък е обвързан със способността за промяна. Да умеем да постигаме нови цели, значи да бъдем гъвкави, да бъдем актуални във времето, в което живеем. Тези качества могат да бъдат както полезни, така и твърде объркващи. В стремежа си да научаваме нови неща, да възприемаме и следваме нови модели с цел развитие, е възможно някъде по пътя на самоусъвършенстването да изгубим личната си цел и първоначално желание за себереализация. Потокът на информация около нас е огромен и понякога е трудно да отсеем истински значимата, най-полезна и близка до нашите възприятия такава. Започваме да се лутаме, да търсим чужд опит, мнение, като това може да е от родител, работодател и др. - авторитет, в който вярваме, че е по-опитен или знаещ от нас. За някои хора е лесно да се съгласят или отхвърлят с лекота чуждото мнение, базирайки се на личните си убеждения, но при други е възможно да се появи колебание, нерешителност, неувереност в собствената правота и да позволят да станат зависими от нечия гледна точка.

Да си представим човек, който се чувства „вечно недоволен“ без на пръв поглед да има причина за това. Възможно е всичко в живота му да изглежда добре като напр. семейство и кариера. Но ако кариерата не е тази, за която истински е мечтал, а е развил, заради обществените нагласи към избраната професия и/или единствено по икономически причини, удовлетворението няма как да е пълно. Ако избраната половинка в живота не е избрана „със сърцето“, а единствено с ума (икономически причини, родителски натиск и др.), семейното щастие също няма как да е пълно. Такъв човек е в непрестанна борба и съпротива със самия себе си. Трудно взима решение, несигурен е в собствените си способности, чувства се постоянно зависим от нещо (ситуация) или някой, изпитва затруднения в самостоятелното поставяне и реализация на цели, способността за саморазвитие не е в пълен потенциал. Твърде възможно е да се стигне и до депресивно състояние.
Такива хора възприемат чужди убеждения, мисли, ценности и вярвания, за свои, докато собствените им нужди остават скрити и неразпознати за околоните, а понякога и за самите тях.  Водят преговори със съвестта си – когато знаят „какво трябва“, но не го усещат свое и се опитват сякаш да преговарят със себе си, за да се самоубедят в чуждото вярване за това кое е правилно. Потискат се естествените желания и се усвояват културно желателни модели. По парадоксален начин чуждото става автентично, „модерното“ мислене завладява и замъглява ума, и неусетно диктува живота, докато същността и истинските желания са дълбоко скрити, а личността изгубена. По този начин се затваря пътят към себепознанието и се отваря този на психологическите затруднения, които могат да бъдат различни – тревожност, неувереност, трудна адаптация, липса на чувство за цялост на личността.

Всичко това се отнася както за отделната личност, така и за обществото. Днес обществото възприема чуждите модели за по-добри и като че ли забравя традициите си. Дори още повече, думата “традиция“ започва да носи негативен смисъл на нещо старо, на което времето е минало, негодно е. Думата „традиция“ идва от латинската дума „trado“ – предавам, завещавам. Традицията не е антика, която може да бъде видяна в музей. Тя е активен процес на предаване на ценности, вярвания, мироглед, култура, които чрез жива връзка между поколенията ни дават практически модели за прилагането им и водят към надграждане и развитие. По някакъв странен начин вярваме, че добрите практики идват отвън. Но нашата култура и общество няма как да се променят до толкова, че да възприемат изцяло чуждия модел. Така, вместо да стоим на стабилна основа, изградена във времето и да надграждаме, ние се връщаме в изначална позиция, опитвайки се да пресъздадем чужди идеи, които дори може да не разбираме напълно и съответно да не вярваме в тях.
Същото е валидно и за отделната личност – опитвайки се да възприеме чужди убеждения за свои, няма как потенциалът на развитие да е пълен, тъй като е невъзможно да реализираме идеи, които не възприемаме и не разбираме напълно, които не ни вдъхновяват истински, за които знаем, че просто „така трябва“.

Семейната терапия е системен подход. Системен, защото се търсят връзките между събитията и отношенията, довели до възникналия в настоящето проблем. Често пъти клиентът/ите в процеса на терапия достигат до събития в миналото си, за които не са имали намерение да говорят, защото не виждат връзката им с настоящата ситуация. Терапевтът влага нови смисли на подоби събития и дава различен поглед върху тях, като прави връзка с влиянието им в настоящето. Именно чрез този подход хора, възприели чужди мисли за свои, успяват да видят това и започват да си припомнят собствените желания, вярвания, идеи. Те отново се свързват със себе си и това води до спокойствие и удовлетворение. Такива хора могат да променят живота си напълно  - да сменят професионалния си път например, дори и да са преуспяващи в професията си. Възможно е да разтрогнат брака си или обратно – да намерят половинката си, освободени от чужди предразсъдъци и вярвания за това, какъв човек трябва да имат за партньор.

Да загубиш вътрешната си хармонията може да случи на всеки в забързаното и изпълнено с различни стимули ежедневие. Би било неестествено обаче, да възприемем това неспокойствие за новия ни начин на живот. Да се чувстваме в мир със себе си е едно от най-важните и може би първо усещане, което ще да ни помага във всяка посока, в която решим да поемем. Всеки напредък, всяка промяна, всяка стъпка ще бъде по-ползотворна и лесна за прекрачване, когато имаме вътрешното спокойствие да я направим. Със своите мисли, идеи, ценности, увереност и убеждения, притежаваме пълен потенциал и мотивация за постигане на лични цели.

Няма коментари:

Публикуване на коментар